CARIERE

Ofiter Logistica Retururi

Bacu-Joita, GiurgiuimagesFull time

Nordic Logistic caută candidați pentru ocuparea postului Ofițer Logistică Retururi, pentru Bacu-Joita, Giurgiu.

Titularul acestui post realizează activități legate de bunurile returnabile si documentele de expediție marfă, pe sensul de întoarcere la locul de expediere și rezolvă în timp util mișcările la fața locului (în oricare din punctele de lucru unde se întoarce marfa și / sau documentele)

Cerințe

  • experiență în logistică minim 1 an
  • disponibilitate la deplasare
  • cunoștințe de utilizare Excel și programe specifice de gestiune a stocurilor
  • atenție la detalii
  • atitudine proactivă
  • deschidere spre învățare

Principale sarcini & responsabilități:

  • monitorizează documentele de expediție a mărfii întoarse la depozit;
  • colaborează cu departamentul relații cu  clienți din cadrul grupului Nordic, departamentele de vânzări privind returul mărfii și ambalajelor, conform rutelor stabilite;
  • propune măsuri de îmbunătățire continuă;
  • întocmește analize și rapoarte privind mișcările de mărfuri și ambalaje pentru fluxul de livrare și retur;
  • transmite către parteneri și arhivează atât electronic, cât și fizic, documentele confirmate la destinatarii mărfii.
  • rezolvă problemele legate de retururi logistice;
  • identifică problemele repetate de calitatea livrărilor și propune soluții de îmbunătățire;
  • monitorizează returul paleților din platformele logistice și din rutele zilnice;
  • se deplasează în platformele logistice și asistă la recepția mărfii, recuperează documentele de expediție a mărfii și remediază situațiile în care nu s-au întors documentele