CARIERE

Specialist Achizitii

BucurestiimagesFull time

Sarcini si responsabilitati:

  • Analiza istoricului de vanzare in cadrul sistemului integrat SAP pentru a identifica perioadele de crestere viitoare.
  • Analiza forecastului primit de la vanzari si ajustarea acestuia in functie de stocuri, istoric si informatiile furnizate de departamentul de Marketing.
  • Lansarea si calculul comenzilor catre furnizor pe baza analizei vanzarilor, a stocurilor si a informatiilor primite din piata.
  • Monitorizarea timpului de livrare, disponibilitatea articolelor si preturilor de intrare.
  • Urmarirea transporturilor de marfa si furnizarea informatiilor pentru receptie.
  • Verificarea documentelor de livrare si semnalarea neconformitatilor atat cantitative, calitative cat si valorice.
  • Negocierea cu furnizorul a discounturilor in functie de cantitatile solicitate.
  • Analiza saptamanala a termenelor produselor receptionate, dar si a produselor din stoc.
  • Negocierea promotiilor cu departamentele de Vanzari si Marketing pentru destocaj.
  • Administrarea listei de articole si furnizori in SAP.
  • Realizarea calcului de aprovizionare a depozitelor din provincie.

Profilul candidatului:

Studii:

  • Studii superioare economice
  • Limba engleza-nivel avansat

Cunostinte necesare:

  • Microsoft Excel - nivel avansat
  • Cunostinte SAP - constituie avantaj
  • Microsoft PowerPoint, Apple Mac OS, LibreOffice

Aptitudini si deprinderi necesare:

  • Gandire analitica, structurata
  • Excelente abilitati de relationare si negociere
  • Capacitate foarte buna de organizare si auto-organizare
  • Persoana responsabila, corecta, capabila sa respecte instructiuni si deadline-uri
  • Experienta pe un post similar